A sokk
Siklóernyős elsősegély
Írta: |
Bartók Ákos |
|
Lektorálta: |
Dr. Csomai Zita - katasztrófaorvos |
"Siklóernyős elsősegély" címmel cikksorozatot indítunk a főbb hátimotoros és siklóernyős balesetek ellátásának módjáról. Szívesen fogadunk fotókat, röntgenfelvételeket, vagy ötleteket a további folytatáshoz.
A sokk
A vérkeringés megfelelő működése biztosítja a test teljes vérellátását, a tápanyagok és oxigén eljutását a sejtekhez. Ha a keringési rendszer felborul, és a szövetekbe elégtelen mennyiségű oxigén jut, beindul a sokkfolyamat. Ezt okozhatja a szív funkció zavara (pl. szívinfarktus), vagy ha a testben keringő folyadékmennyiség drasztikusan csökken (külső vagy belső vérzés, súlyos hasmenés, hányás, kiterjedt égés). A folyamatot súlyosbíthatja fájdalom, látvány, hanghatások (pl. saját csontjának törési hangja) stb..
Kezdetben a folyamat szorosan kapcsolódik a kiváltó okhoz, de kis idő elteltével önálló, életveszélyes betegséggé válik. Ezért az elsősegélynyújtó elsődleges feladata a sokk megelőzése, ha ez nem sikerült, a folyamat megállítása, visszafordítása.
A sokk jelei:
Kialakuláskor:
- szapora pulzus (100/perc felett), viszont kitapintani egyre nehezebb (csökken a vérnyomás)
- sápadt, szürke bőr
- az ujj-körmök nyomás után nem nyerik vissza színüket azonnal
- hűvös, nyirkos bőr
Előrehaladott állapotban:
- gyengeség és szédülés
- émelygés esetleg hányás
- felületes, szapora légzés
Az agy oxigénellátása csökken:
- a sérült nyugtalanná, szorongóvá vagy agresszívé válhat. Feltűnő lehet a korábban jajgató beteg elcsendesedése, környezethez való közömbössé válása
- a sérült levegő után kapkod, légszomja van
- a sérült elveszti eszméletét
- a csukló-pulzus kitapinthatatlanná válik
Végső stádium:
- légzés és vérkeringés leáll
Elsősegély lépései:
1, A sérültet nyugalomba helyezzük, és megpróbáljuk a sokkot kiváltó okokat (pl. külső vérzés) gyorsan és eredményesen megszüntetni.
2, A sérültet hátára fektetjük, fejét lehetőleg alacsonyabbra a törzsénél, lábait megemeljük (ha törésre gyanakodunk, akkor fokozott óvatossággal), és alápolcoljuk akkor is, ha nem észleljük rajta a sokk jeleit (így van esélyünk megelőzni). Ezzel javíthatjuk a fej vérellátását, késleltetve vagy megelőzve az eszméletvesztést.
sokk fektetés
3, Lazítsuk meg a szoros ruházatot nyakon, mellkason, csípőn.
4, Takarjuk be a sérültet hőtakaróval, kabátokkal, ernyővel, hívjunk mentőt (ne használjunk forró vizes palackot, vagy más közvetlen hőforrást).
5, Ellenőrizzük az ingerekre való reagálást, a légzést és a pulzust folyamatosan, ha leáll alkalmazzunk újraélesztést. Ne engedjük a sérültet fölöslegesen mozogni, enni, inni, dohányozni. Ha szomjúságra panaszkodik, nedvesítsük meg az ajkait, vagy apró kortyokban itassuk (kivéve hasi sérült). Ne hagyjuk felügyelet nélkül, nyugtassuk folyamatosan.
- 9464 reads